Go Back   Wolfdog.org forum > Polski > Wzorzec & bonitacje

Wzorzec & bonitacje Jak powinien wyglądać typowy wilczak, ile waży CzW, ile ma w kłębie, informacje o przeglądach hodowlanych ....

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 22-08-2005, 17:42   #1
leśniczyna
Member
 
leśniczyna's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: Wejherowo
Posts: 517
Default Kody bonitacyjne

Proszęo wytłumaczenie oznaczeń bonitacyjnych lub o wskazanie źródła, gdzie mogłabym je znaleźć..
leśniczyna jest offline   Reply With Quote
Old 22-08-2005, 18:17   #2
Narvana
love and terror
 
Narvana's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Location: Twardogóra/Gdańsk
Posts: 3,861
Default

http://www.wolfdog.org/pol/articles/914.html
Prosze bardzo
__________________
Pozdrawiam
Marzena&Trejsi&Pirat&Garuda
Narvana jest offline   Reply With Quote
Old 22-08-2005, 19:06   #3
Ori
Senior Member
 
Ori's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Poznań, Poland
Posts: 1,471
Send a message via Skype™ to Ori
Default

A MOZE KTOS WIE CO OZNACZA ZE PIES JEST CHOWNY I LUB II LUB III?
__________________
www.jantarowawataha.pl
Ori jest offline   Reply With Quote
Old 22-08-2005, 19:33   #4
Huan
Member
 
Huan's Avatar
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 912
Send a message via Skype™ to Huan Send Message via Gadu Gadu to Huan
Default

Rzymska cyfra oznacza klase hodowlana danego psa. Istnieja trzy: I, II, III. Najlepsza to I. Przynaleznosc do danej klasy jest warunkowana uzyskana ocena hodowlana na bonitacji i wynikiem przeswietlenia na dysplazje.

I tak:

Do klasy I naleza psy i suki, ktore:
- ocena z bonitacji: P1 (zgodnosc ze wzorcem doskonala)
- pies ma wynik przeswietlenia HD-A
- jego obaj rodzice maja HD-A

Do klasy II naleza psy i suki, ktore:
- ocena z bonitacji: P1 lub P3
- pies ma przeswietlenie HD-A lub HD-B
- jego obaj rodzice maja HD-A lub HD-B (jeden musi byc HD-A)

Cala reszta, w tym psy po rodzicach nieprzeswietlanych (z zagranicy, bo w Czechach jest to niedozwolone) trafia odrazu do ostatniej klasy, czyli III.

A po co sa cale klasy? Aby jak najbardziej ograniczyc wystepowanie dysplazji w tej rasie oraz polepszyc zgodnosc ze wzorcem. Psy z klasy III moga byc kojarzone jedynie z psami z klasy I, czyli maja dosc ograniczone uzycie w hodowli. Osobniki z klasy II moga byc kojarzone z klasa II lub I, a klasa I moze byc kojarzona z psami ze wszystkich grup.

Dodatkowo pies z przeswietleniem innym niz HD-A musi byc kojarzony wylacznie z osobnikiem wolnym od dysplazji (HD-A).
Huan jest offline   Reply With Quote
Old 22-08-2005, 22:09   #5
leśniczyna
Member
 
leśniczyna's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Location: Wejherowo
Posts: 517
Default

dziękuję bardzo!
leśniczyna jest offline   Reply With Quote
Old 26-03-2006, 16:03   #6
Aga
Junior Member
 
Aga's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Warszawa
Posts: 200
Default Karta Bonitacji

Dlaczego w karcie bonitacji pominięte są niektóre oznaczenia i gdzie można sprawdzić co one oznaczają?
Dla przykładu - na karcie w części dotyczącej sierści są objaśnienia oznaczeń L 2, 6, 8, 14, więc jak mogę rozszyfrować jaką ma sierść pies, który w kodzie bonitacyjnym ma L3?
Aga jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2006, 17:41   #7
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default Karta Bonitacji

Quote:
Originally Posted by Aga
Dlaczego w karcie bonitacji pominięte są niektóre oznaczenia i gdzie można sprawdzić co one oznaczają?
Dla przykładu - na karcie w części dotyczącej sierści są objaśnienia oznaczeń L 2, 6, 8, 14, więc jak mogę rozszyfrować jaką ma sierść pies, który w kodzie bonitacyjnym ma L3?
Zadne oznaczenia nie byly pomijane - czasem tylko trafia sie blad w kodzie bonitacyjnym. Tak samo w tym wypadku - L3 nie istnieje - pies ten dostal L8, ktore potem zostalo zle przepisane do wynikow...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 27-03-2006, 18:34   #8
Aga
Junior Member
 
Aga's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Warszawa
Posts: 200
Default

Aha, no to teraz rozumiem, dzięki za wyjaśnienie!
Aga jest offline   Reply With Quote
Old 01-10-2009, 16:17   #9
Aga
Junior Member
 
Aga's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Warszawa
Posts: 200
Default

Na stronie Agnieszki "Wilczy Duch" na karcie przeglądu hodowlanego tłumaczonego przez Margo znajdują się oceny wad. Ciekawa jestem, czy te oceny muszą być stosowane przez sędziów bonitacyjnych, czy jest to tylko sugestia? Czy pies z wadą M2 bez maski (DB) musi otrzymać DB (lub niżej), czy może też mieć DOSK lub BDB i od czego to zależy?
Aga jest offline   Reply With Quote
Old 01-10-2009, 17:11   #10
shaluka
Wilczy Duch
 
shaluka's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Sulejów
Posts: 1,439
Send a message via ICQ to shaluka Send a message via Skype™ to shaluka
Default

Aga, te karty sa tez na wolfdogu jak i wiekszosci ludzi od wilczaków, oraz na stronach klubów Ale z tego co wiem, to są wady które nie pozwalają na ocenę wyższą ni.. i to zależy od danej wady. Sorry za zawiłe tłumaczenie. Jak coś spróbuje jaśniej.
__________________

"...Brak ci tchu i na oślep uciekasz, Wsiąka krew w biały śnieg, czarny piach, Nauczyłeś się dziś od człowieka: Życia chęć jest silniejsza niż strach."
shaluka jest offline   Reply With Quote
Old 01-10-2009, 21:47   #11
Aga
Junior Member
 
Aga's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Warszawa
Posts: 200
Default

Na wolfdogu jest karta w artykułach/bonitacjach ale bez ocen wad. Karty z ocenami nie znalazłam, dlatego powołałam się na Twoją.
Aga jest offline   Reply With Quote
Old 01-10-2009, 22:49   #12
wilczakrew
Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,265
Default

Quote:
Originally Posted by Aga View Post
Na wolfdogu jest karta w artykułach/bonitacjach ale bez ocen wad. Karty z ocenami nie znalazłam, dlatego powołałam się na Twoją.
Wady mniejsze jak i wady dyskwalifikujące masz zawarte we wzorcu rasy.
Jako wada jest opisana " Słabo zaznaczona maska "
Kod bonitacyjny składa się z oceny wizualizacyjnej, pomiarowej jak i z testu charakteru. Całość daje nam dopiero obraz kodu bonitacyjnego.
Jednak jak pokazuje rzeczywistość nie zawsze tak jest.
wilczakrew jest offline   Reply With Quote
Old 02-10-2009, 18:27   #13
Aga
Junior Member
 
Aga's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Warszawa
Posts: 200
Default

Ale ja właśnie staram się dowiedzieć, czy MNIEJSZE wady są oficjalnie stopniowane: nieobniżające kodu (DOSK), obniżające do BDB, DB, itd.
Dlatego interesuje mnie, czy oceny przy wadach na stronie WILCZY DUCH to OFICJALNA wytyczna dla sędziów, czy może tylko sugestia?
Aga jest offline   Reply With Quote
Old 02-10-2009, 20:01   #14
z Peronówki
VIP Member
 
z Peronówki's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 6,995
Send a message via MSN to z Peronówki Send a message via Skype™ to z Peronówki
Default

Quote:
Originally Posted by Aga View Post
Ale ja właśnie staram się dowiedzieć, czy MNIEJSZE wady są oficjalnie stopniowane: nieobniżające kodu (DOSK), obniżające do BDB, DB, itd.
Dlatego interesuje mnie, czy oceny przy wadach na stronie WILCZY DUCH to OFICJALNA wytyczna dla sędziów, czy może tylko sugestia?
Nie wiem o jaki artykul chodzi - nie moge go znalezc, ale chyba chodzi o tlumaczenie tabelki "mlodego" Rosika. To to?
http://www.wolfdog.org/pol/articles/1132.html

Mialam w rece dwa opracowania oceniania tabelki. Jedno czeskie (od Moniki)wackie (od Rosika). Generalnie zasada jest taka, ze wady do nr. 6 sa na "bdb". Czyli F2, I4, itd... Nr. 6 zwykle jest "db", ale niektore jeszcze moga byc "bdb". Powyzej 6 sa oceny "db" - E10, J12. 14 to zawsze dyskwa....
Tyle teoria...

Tabela miala za zasade stopniowac wady wilczakow, ale teraz stracila troche na aktualnosci i oba kluby wspolne przygotowuja nowa, bo brakuje paru wpisow, a pare pewnie sie wywali.

Inna sprawa jest ocenianie wady. Tzn F1, czyli wysoko osadzone to nadal ocena "dosk", ale w tym roku mielismy psa z "eksteremalnie" wysoko osadzonymi uszami - zamiast F1 dostal F14, czyli dyskwe.

"Stara" sprawa sa te nieszczesne kaciki - wedlug czeskich sedziow wiekszosc tamtejszych psow ma jedynie "lekko zaznaczone kaciki", ktore wpisuja do notek, a nie kodu. Na Slowackie "standardy" (prawie) wszystkie lapia sie na D12, czyli ocene "db". Jakie sa fotki sama widzisz, a w kodach... pewnie palcy jednej reki starczyloby na wyliczenie psow, ktore dostaly ta wade wpisana do kodu...

Wiec podsumowujac: karta jest jedynie wytyczna, co jest wazne, a co mniej wazne, jesli chodzi o wady. Trzeba je oceniac w zaleznosci od nasilenia, dodatkowo wady sie sumuja...
Karta ma pomoc, ale to nie wszystko...
__________________
.

'Z PERONÓWKI'
FACEBOOK GROUP
z Peronówki jest offline   Reply With Quote
Old 03-10-2009, 15:46   #15
GRABA
Senior Member
 
GRABA's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Sosnowiec
Posts: 1,687
Default

Tak sobie pomyślałam, że w sumie fajnie by było, żeby w począwszy od klasy pośredniej pokazywać sędziemu wyniki bonitacji, bo skoro mamy tak, że sędzia mało wie o rasie (napisałam gorzej, ale już tam pod publikę zmieniłam), a ją ocenia, to może dać by mu taką ściągę od znawców rasy - hehe
__________________

http://darwilka.blogspot.com/

GRABA jest offline   Reply With Quote
Old 03-10-2009, 16:32   #16
Gaga
VIP Member
 
Gaga's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Los Dientitos
Posts: 6,856
Send Message via Gadu Gadu to Gaga
Default

E tam, w zupełności wystarczyłoby aby przeczytał (ze zrozumieniem!) wzorzec i był świadomym, obiektywnym, uczciwym sędzią.
__________________

Hodowca psów to nie funkcja, to nie zawód i nie nazwa hobby - to tytuł i godność. Trzeba na nią zasłużyć i dobrze piastować.
チェイタン。
Gaga jest offline   Reply With Quote
Old 03-10-2009, 19:01   #17
shaluka
Wilczy Duch
 
shaluka's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Sulejów
Posts: 1,439
Send a message via ICQ to shaluka Send a message via Skype™ to shaluka
Default

Jest tez jeszcze sprawa indeksu, czyli im dalej od obranego, wzorowego tym gorsza ocena. Tak wiec tu np. jest sprawa dlugosci czy wysokosci, i jesli jest dajmy na to pies za krótki tez obrywa najczesciej bd, mimo doskonałości w całej pozostałosci
__________________

"...Brak ci tchu i na oślep uciekasz, Wsiąka krew w biały śnieg, czarny piach, Nauczyłeś się dziś od człowieka: Życia chęć jest silniejsza niż strach."
shaluka jest offline   Reply With Quote
Old 03-10-2009, 19:02   #18
shaluka
Wilczy Duch
 
shaluka's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Sulejów
Posts: 1,439
Send a message via ICQ to shaluka Send a message via Skype™ to shaluka
Default

Według mnie dobre by było by kazdy sedzia miał "sciagawke" ze wzorca
__________________

"...Brak ci tchu i na oślep uciekasz, Wsiąka krew w biały śnieg, czarny piach, Nauczyłeś się dziś od człowieka: Życia chęć jest silniejsza niż strach."
shaluka jest offline   Reply With Quote
Old 04-10-2009, 09:05   #19
Aga
Junior Member
 
Aga's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Warszawa
Posts: 200
Default

Stopniowanie wad to naprawdę świetna rzecz dla tych mających dylemat co jest gorsze: np. czarne skośne oko, czy jaśniutkie okrągłe, itd.
Aga jest offline   Reply With Quote
Old 04-10-2009, 09:30   #20
Margo
Moderator
 
Margo's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Późna
Posts: 1,281
Send a message via Skype™ to Margo Send Message via Gadu Gadu to Margo
Default

Quote:
Originally Posted by Aga View Post
np. czarne skośne oko, czy jaśniutkie okrągłe, itd.
Nie ma latwo... Czego nie uwzglednia stopniowanie to optyka...
Pies ciezki, z wielka klatka bedzie sie np wydawal wiekszy o poprawnie zbudowanego wilczaka.

To samo z okiem - oko jasne i bardzo jasne ZAWSZE wydaje sie bardziej okragle od tego ciemnego. Dlatego w stawce ciemnookich psow pies z supoer jasnym okiem prawie na pewniaka dostanie "okragle oko", nawet jesli jest wzorcowe: dobrej wielkosci i skosne...
__________________
.

The customs of your tribe are not laws of nature - George Bernard Shaw
Margo jest offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
(c) Wolfdog.org