Thread: Akaša ArQeVa
View Single Post
Old 30-03-2010, 13:58   #42
rocco
REJPAL
 
rocco's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 226
Default

Tak téma je sice divně nadepsané ale otázka zdraví u ČSV mě taky moc zajímá, takže také po dlouhé době přispěji. (pro PH - přivedl mě sem odkaz na perly, co tu plodí Jeník).

ČSV jsou mladé plemeno, které vychází poměrně od malého počtu jedinců a nelze se divit, že se objevují choroby a jiné problémy způsobené snížením fitness zvířat - příbuzenská plemenitba se prostě projeví. Heterózní efekt při křížení NOxvlka na zdraví jistě byl, i když nikdo neví, jak na tom zdravotně byli vlci použití na počátku ČSV. Ono i v přírodě se všechny tyto choroby vyskytují (kde by se taky vzaly), jen chytrá příroda holt používá učinnou selekci. V ČR se selektuje pouze mírně na DKK. Ostatní státy jsou na tom de facto podobně.

Ono je jednoduché na vše nahlížet z dnešního pohledu, kdy se ví o spoustě dědičných nemocí a každým dnem přibívají další a další. Dříve o těchto věcech nikdo nic nevěděl. Je to pokrok, ale ve své podstatě i slepá ulička nebo jak definujeme zdravé zvíře ??? Otestujeme-li jedince na xy testovatelných nemocí (myslím tím nezvratitelné genetické testy) - téměř určitě nebude 100% zdravé - nemyslím tím jen ČSV. Vezměte si třeba i lidskou populaci - kdo z vás může říct, že je 100% zdravý - možná jen nebyl u doktora ))). Takže pokud budeme se svým čsv už od štěněte pravidelně každý týden navštěvovat veterinu a řešit každou kravinu - něco se najde.....

Genetika přináší velké možnosti - ona spousta nemocí se totiž neprojeví hned, ale třeba až v 5-6ti letech zvířete a za tu dobu může chovný pes splodit několik desítek potomků. Je určitě dobře vědět, ale také bych to moc nehrotila. Já sama mám doma takového Černého Petra a myslím, že vede celkem spokojený život a já na ČSV nezanevřela a nikdy bych neřekla, že je to nepovedené plemeno, já ho považuji naopak za moc povedené ). A i když můj pes není opravdu zdravý jedinec ČSV - byl za svůj život v plné narkóze pouze 1x při RTG DKK v ČR - 1x v mírné sedaci při RTG v PL a na veterině za svůj život jen 2x (nepočítám očkování) a tváří se spokojeně a rozhodně netrpí )).

Epilepsie může být získaná a ne vrozená. Některé choroby psů by se daly označit za civilizační - výskyt rakoviny, problémy s trávícím traktem, alergie tam jednoznačně řadím, ale to je můj osobní názor vědecky nepodložený. Sleduji delší dobu klesající průměrný věk ČSV a mám své teorie, proč tomu tak je, ale jestli je to tak opravdu ? )).


Někteří majitelé ani nepoznají, že mají nemocného psa nebo že má nějaký problém - možná se vám to zdá neuvěřitelné, ale takových lidí je plno. A když jim něco řeknete, koukají na vás jako na toho špatného, co ubližuje jejich pejsáčkovi - ne je to jen zájem, kde se to tam vzalo - od koho to jde . Všechna ano opravdu všechna ČSV jsou si minimálně ze 30 % příbuzná !!!!! A to je sakra vysoké číslo. Neexistuje vzácná krev, neexistuje nepříbuzný jedinec - to jsou jen bláboly neinformovaných lidí, co nevidí dál než 4 generace v rodokmenu.

Jak z toho ven se ví (klasické plemenářské postupy), ale vůle k tomu není veškerá žádná a je to běh na dlouhou trať - jako ostatně veškerý chov zvířat spějící za nějakým cílem.

Každé otestované zvíře je přínos, protože nikdy nikdo nemůže vědět, kdy se ta informace bude hodit, ale je to finančně dost náročné ( a některé testy pro ČSV nejsou) a dát to jako povinnou věc opravdu nejde. A volit velký selekční tlak u ČSV také moc dobře nejde kvůli vysoké příbuznosti, takže jsme zase tam, kde jsme byli )).
__________________
Rocco

rocco jest offline   Reply With Quote