View Single Post
Old 03-09-2008, 10:18   #6
Pavel
Moderator
 
Pavel's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,190
Send a message via Skype™ to Pavel
Default

Setkání bylo, jako každý rok, super. Musím opět poděkovat Peronovým za super organizaci
Ale na druhou stranu jsem trochu smutný z toho, jaké psy jsem v Późně potkal. Pamatuji, že jsme ještě před 3-4 roky na závodě mohli dělat disciplínu "obrana psovoda" a většina psů byla OK. Letos měla většina psů problém už s "kolíkem". Často jsem v Późně slyšel "on to není pes na obrany, je to jen domácí pejsek". Ale i "domácí pejsek" by se neměl bát cizích lidí a měl by mít alespoň základní poslušnost.
Vše se jasně ukázalo i na svodu mladých a bonitaci. Viděl jsem dokonce, že museli dva lidé psa držet a jeden mu násilím otevíral tlamu, aby ukázal zuby. Bylo mi psa skutečně líto, protože bude mít velké problémy při jakémkoliv problému se zuby, protože i jen kvůli prohlídce zubů ho budou muset uspat. Ukazování zubů není výcvik, je to praktická nutnost, protože pes musí ukazovat zuby nejen na bonitaci, ale i na výstavě nebo u veterináře. Musím konstatovat, že Oskar Dóra byl velice tolerantní. Běžně na svodu nebo bonitaci pokud pes neukáže normálně zuby, tak prostě není ohodnocen.
Každý rok přijíždí do Późny více a více účastníků, ale bohužel každý rok je více a více problémových psů a majitelů, kteří vůbec nevědí, jak se psem zacházet a svému psovi nerozumí. Vrcholem bylo například, když pes vylezl na stůl, kde jsme jedli a majitel ho za to ještě pohladil (pochválil) a všichni kolem se tomu smáli. Stále více majitelů své psy nejen netrestá, ale ani nechválí. Psi potom jsou "ospalí", protože nemají žádnou motivaci.
Nečekám, že všichni majitelé československých vlčáků budou chodit na závody a skládat zkoušky, ale KAŽDÝ pes by měl být ovladatelný a znát základní povely - k noze, sedni, lehni, stůj, ke mně. Tyhle čtyři povely by mělo umět bez problémů už štěně ve stáří 8-10 měsíců. Čím později se s jejich učením začne, tím komplikovanější je jejich naučení.
Československý vlčák není společenské plemeno, je to plemeno pracovní. To by měl vědět každý, kdo si čévéčko kupuje. "Pracovní" neznamená, že se s ním musí chodit hlídat objekty nebo skládat TARTové zkoušky. Pracovní znamená i třeba agility, mushing, dog dancing nebo coursing. Ale vždy by pes měl být poslušný a vychovaný. Mít čévéčko doma jen jako společenského psa, který se bojí vyjít před dům, před cizím člověkem prchá a musí být stále na vodítku, protože nepřijde na přivolání, je plivnutí na trpělivou a těžkou práci všech chovatelů, kteří se od roku 1955 snaží vytvořit krásné a ovladatelné plemeno.
Lidi, vzpamatujte se, vždyť každý bázlivý nebo neposlušný pes jen dává argumenty všem, kteří by nejraději chov čévéček zakázali a zařadili je mezi "nebezpečná plemena" !!!
Pavel jest offline   Reply With Quote