View Single Post
Old 16-06-2006, 09:23   #9
Ori
Senior Member
 
Ori's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Poznań, Poland
Posts: 1,471
Send a message via Skype™ to Ori
Default

Margo pewnie masz racje, w koncu to Ty sie znasz a nie ja, jednak mowimy tez o selekcji i prowadzeniu rasy w okreslonym kierunku.
Pewna znana mi suka CzW miala calkiem "normalne" wychowanie i kazdy jej wybryk tlumaczono "bo pies musi byc naturalny, bo to w zgodzie z natura rasy". A to byl dla mnie brak wychowania.
Ale rasa ciagle sie formuje i to wlasnie hodowcy moga ja zmieniac.
Przeciez mimo ze piszesz o naturalnej agresji CzW to sama cieszysz sie gdy Twoje psy sa przyjazne i towarzyskie, prawda?
I nie papusie, nie misie tylko po prostu sympatyczne...

Widze to dobrze po Amberze, jak sa goscie, jak ktos sie do niego przymila to wlazlby na kolana, to samo Beti czy Amon, one to nawet same wlaza bez przymilania a trudno im odmowic energii.
I o to mi chodzi.
Co do wystaw to wydaje mi sie niedopuszczalne by pies "bronil swojego miejsca" chociaz rozumiem taka argumentacje. To MY decydujemy o sytuacji zagrozenia i dlaczego ma PRZY NAS tak reagowac?

I dalej.
Dlaczego psom agresywnym przeciwstawiac psy ospale, miśki?
Dla mnie przeciwienstwem sa psy LAGODNE lub nieagresywne A to juz brzmi inaczej.
Trudno promowac agresje jako "ceche rasy"
i nie sadze zebys to miala na mysli.

Moze dlatego ze biegam z moimi po zawodach akurat na ten temat jestem wyczulona, bo pies agresywny do niczego sie w takiej sytuacji nie przyda, do zadnego sportu czy uzytkowosci (poza strozowaniem)

Co do psow strachliwych - wiadomo tez problem. Tez kiepska praca i wspolpraca. Ale latwiej to odkrecic, no i bez zagrozenia dla otoczenia.
__________________
www.jantarowawataha.pl
Ori jest offline   Reply With Quote