View Single Post
Old 11-01-2006, 14:34   #7
Helenasotis
Junior Member
 
Helenasotis's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Location: Zdiby
Posts: 333
Default

No já se přiznám, že mně ostříhaný ocas přijde vyloženě ohavný - a že mám na "upravené" ocásky už celkem oko! Co mi přijde ale hodně špatné, je fakt, že začínající vystavovatel vidí "ostříleného výstavního pardála" s takto upraveným psem a velmi snadno jej začne nekriticky napodobovat - a lavina se šíří!

Myslím, že by nebylo na škodu, aby si majitelé-stříhači položili základní otázku "Proč jsem si vlastně vybral a pořídil zrovna ČSV?" a hodně poctivě si na ni sami sobě odpověděli. Pokud mezi odpovědmi budou důvody jako "přirozený vzhled", "podobnost s vlkem", "blízkost k přírodě" apod., měli by se nad svými úpravami exteriéru psa hluboce zamyslet. Nebo to chceme na výstavách dopracovat tak daleko, jako chovatelé jednoho z předků našeho plemene, kde není nemožné na výstavě potkat psa s chirurgicky upravenýma ušima, které nechtěly stát samy od sebe, či vadně nasazeným nebo neseným ocasem (to stačí přerušit ty správné vazy, které ocas drží v té nežádoucí poloze - co na tom, že pes už s ním jaksi potom moc nevrtí)? Že někteří dokreslí psovi chybějící černou kresbu na hlavě řasenkou (nejspíš waterproof ), je už jen třešnička na dortu.
Helenasotis jest offline   Reply With Quote